Virtuální pitva žáby

23. září 2010

Na školní pitvu žáby už nemusí doplatit žádný obojživelník životem - tato záležitost, která je součástí osnov mnoha vzdělávacích institucí, se totiž může odbýt výhradně ve virtuální realitě.

Nový software, který umožňuje nejen pozorování orgánových soustav žáby, ale i její skutečné pitvání, vznikl ve společnosti Tactus Technologies - součásti laboratoře virtuální reality na univerzitě v Buffalu. Software s názvem V-Frog funguje na běžných počítačích a s pomocí myši může student stejně jako při skutečné pitvě uchopit skalpel, naříznout kůži a pak pomocí virtuální pinzety odhalit svalstvo nebo vnitřní orgány.

Virtuální pitva žáby

Výhodou je, že varianty pitvání jsou takřka neomezené. Každá pitva je potom jiná a studentům software umožňuje individuální práci. V-Frog ovšem nabízí i možnosti, které skutečná žába studentům poskytnout nemůže - například cestu trávicí trubicí nebo studium propojení mozkových neuronů.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.