Stresované ježovky

23. září 2010

Oteplování oceánů je pro řadu mořských živočichů vyloženě stresová záležitost, která například u korálů způsobuje jejich větší náchylnost k nemocem. Teplota vody ovšem není jediný negativní faktor, který současné změny klimatu přinášejí.

Oceány totiž z atmosféry absorbují více oxidu uhličitého, který se ve vodě mění na kyselinu uhličitou. O tom, jak na mořské živočichy působí kombinace vyšší teploty a okyselování vody, existovalo zatím jen málo informací. Na sympoziu Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS) nyní vědci z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře prezentovali závěry, vyplývající z experimentů na ježovkách Strongylocentrotus purpuratus.

Kyselá voda podle zprávy na stránkách Science larvám ježovek silně ztěžovala budování vnějších schránek u uhličitanu vápenatého, které nesou ostny. Analýza DNA ukázala, že geny, které se tohoto děje účastní, byly třikrát aktivnější než normálně. Schránky ježovek také byly často zřetelně deformované. V dalších experimentech larvy kromě kyselosti stresovala i zvýšená teplota vody. Tato kombinace se už nepodepsala jen na budování schránek, ale přímo na úmrtnosti larev. Samotné zvýšení teploty pH neutrální vody přitom ježovky "ustály" bez problémů.

Jak se proto zdá, kombinace obou faktorů může být pro mořský ekosystém horší, než samotné zvyšování teploty nebo "pouhé" okyselování. Autory studie nyní zajímá, jestli bude stejně působit i na měkkýše Limacina helicina.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.