Robotické dítě Wizkid

23. září 2010

V Muzeu moderního umění v New Yorku můžete od konce února narazit na neobvyklé dítě. Bude mít spoustu otázek, pobaví vás a možná bude i trochu otravné. Neumí však ani chodit, ani mluvit.

Jmenuje se Wizkid a je dílem inženýrů ze Švýcarského federálního institutu technologií v Lausanne a v muzeu bude jako součást výstavy Elastic Mind. Na první pohled toto robotické dítě vypadá jako počítač, který s monitorem spojuje delší krk. Tím ovšem veškerá podobnost končí: na rozdíl od klasického počítače není Wizkid statický, ale díky mobilnímu krku se otáčí do tváře člověku, který ho zaujal. S ním pak komunikuje prostřednictvím nabídky interaktivních elementů na obrazovce, mezi kterými si člověk může vybrat pouhým gestem ruky.

Wizkid

Wizkid ovšem není pasivní, ale snaží se učit a svému okolí se aktivně přizpůsobuje. Pokud má před sebou dvojici lidí, bude komunikovat s oběma, snažit se pochopit jejich výraz a luštit jejich vzájemný vztah. Podle svých tvůrců představuje posun ve způsobech interakce mezi počítači a lidmi. Wizkid a jemu podobná zařízení by teoreticky časem mohla nahradit současná hlasově ovládaná rozhraní počítačů.

S robotickým dítětem se můžete blíže seznámit na webových stránkách www.wizkid.info.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.