Dravce neodrazují jen kulaté skvrny

23. září 2010

Dvojice kulatých skvrn na křídlech motýlů a můr má odrazovat dravce, kteří by je chtěli ulovit. Asi 150 let stará teorie tvrdí, že odpuzující efekt funguje proto, že dvojice skvrn připomíná oči přirozených nepřátel dravců. Podle zoologů z Cambridgeské univerzity ovšem tato teorie není experimentálně podložená.

Zoologové se ji proto rozhodli ověřit a na různě vysoké stromy v jednom anglickém lesíku umístili různě velké papírové makety s různými vzory křídel. Jako lákadlo pro okřídlené predátory, kteří můry normálně loví, přidali larvy potemníka moučného neboli moučné červy.

Logo

Zjistili, že makety s kulatými skvrnami jsou ptáky napadány stejně často jako makety s jiným vzorem - například se skvrnami ve tvaru čtverců nebo s pruhováním. Faktorem, který se podílel na odrazování ptáků nejvíce, nebyl tvar, ale spíš výraznost a počet skvrn a velikost umělé můry. Zoologové se proto domnívají, že dvojice kulatých skvrn nemusí představovat očí nepřátel dravců, ale jenom výrazný prvek.

Studii otiskne časopis Behavioral Ecology.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.