Co s jaderným odpadem v EU?

25. únor 2008

Problémem jaderných elektráren je nejen nutnost maximálních bezpečnostních opatření při provozu, ale také ukládání jaderného odpadu.

Minulou středu se v Bruselu setkal evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs s prezidentem skupiny pro jadernou bezpečnost Andrejem Stritarem, aby společně hovořili o tom, jaká by měla být v této oblasti evropská strategie. Komisař Piebalgs mimo jiné řekl: "Jaderná bezpečnost a problematika radioaktivních odpadů jsou jednou ze zásadních obav občanů. A Evropská komise by proto měla na tyto obavy adekvátně reagovat."

Komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová minulý týden na tiskové konferenci sdělila, jaká je politika EU v oblasti obnovitelné energie pro rok 2007-2013. Investice v tomto sektoru by se měly pohybovat až kolem devíti bilionů Euro. Komise chce pomoci členským státům vhodně a včas do energie investovat a chce také fungovat jako zprostředkovatel při sdílení znalostí v oblasti energie mezi jednotlivými evropskými regiony.

19. února proběhla ve Štrasburku tisková konference, na které byla podpořena Společná deklarace o mezinárodní adopci. Liberální poslankyně Evropského parlamentu Claire Gibault prohlásila, že "děti mají právo být vychovávané svými rodiči. Pokud to však není možné, adopce - národní i mezinárodní - je a musí zůstat možnou variantou." Dodala také, že "hlavním posláním musí být ochrana nejvyšších zájmů dětí."

Audiovizuální materiál tiskového střediska EU

Premiéru pořadu Informace z EU si poslechněte dnes ve 23.00. Připravila jej Kamila Drtilová.

autor: Kamila Drtilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.