Prospějí vyšší koncentrace CO2 rostlinám?

23. září 2010

Lidé potřebují ke svému životu kyslík, rostliny kyslík a oxid uhličitý. Znamená to, že čím více oxidu uhličitého, tím lépe se bude dařit rostlinám? Odpověď se snaží zjistit čeští vědci.

Hodně se mluví o tom, že zvýšená koncentrace CO2 vede ke skleníkovému efektu a k oteplování planety. I když my zprávy tohoto typu vnímáme negativně, z hlediska rostlin, které využívají CO2 za pomoci světelné energie a enzymu RUBISCO k výrobě cukrů při fotosyntéze, by to ale mohlo být výhodné.

V minulosti pravděpodobně došlo ke zvýšení koncentrace CO2 v ovzduší a k následnému oteplení několikrát. V důsledku toho se na zemi rozšířila plocha lesů a pralesů, které rychle zpracovávaly nadbytečný CO2 v atmosféře a přispěly tak k opětovnému ochlazení klimatu. Mohlo to tak ale fungovat doopravdy? A pokud ano, bude to platit i v případě současného globálního oteplování způsobeného člověkem?

Jak reagují současné rostliny na zvýšenou koncentraci CO2? Studiem tohoto problému se také zabývají na Katedře fyziky PřF Ostravské univerzity v Ostravě ve spolupráci s brněnským Ústavem systémové biologie a ekologie AV ČR. Více prozradil doc. Jiří Kalina z Ostravské univerzity v Ostravě v přírodovědném magazínu Natura.

Pohled do pokusného skleníku
autor: Hana Staňková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.