Ekologický způsob kontroly nutrií

23. září 2010

Chemikové navrhli šetrný způsob kontroly nutrií, které poškozují některé ekosystémy Spojených států.

Nutrie říční (Myocastor coypu) pocházejí z Jižní Ameriky a jako kožešinová zvířata se chovají na mnoha místech světa. Z chovů ovšem utíkají a stávají se z nich škůdci. Značný problém tito velcí hlodavci představují v mokřinách Spojených států, například v deltě řeky Mississippi. Svými potravními nároky narušují ekosystém, který se ještě nestačil vzpamatovat ze škod způsobených hurikány Rita a Katrina.

Logo

Populace nutrií a jejich další šíření se kontroluje jen obtížně, protože tempo jejich rozmnožování je vysoké - samice může rodit třikrát do roka a v každém vrhu je 5 až 13 mláďat. Chemici a biologové ze Stevens Institute of Technology tvrdí, že našli účinnější a hlavně ekologicky šetrnější prostředek než pasti, střílení a kladení otrávených návnad, které postihují i jiná zvířata. Identifikovali sloučeniny terpenoidy, které se nacházejí v análních žlázách nutrií a které silně přitahují jedince stejného druhu. Pomocí nich chtějí nutrie z nejvíce poškozených oblastí lákat do odchytových klecí a transportovat je do oblastí, které jejich přítomností tolik trpět nebudou.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.