Robot s imunitním systémem

23. září 2010

Vytvářet funkční multirobotické organismy z hejna malých robotků - takový je cíl britského projektu Symbiotic Evolutionary Robot Organisms neboli Symbrion.

Základem projektu jsou malí robotci o velikosti kostky cukru, kteří se dokáží zformovat do jediné umělé formy života, ve které sdílejí informace i energii. Podle zprávy z Univerzity v Yorku by takový multirobotický organismus našel uplatnění například při záchranných akcích po zemětřeseních a jiných katastrofách. Jednotliví robotci by mohli snadno proniknout do sutin a zformovat se do organismu, který by nadzvedával části zhroucených budov a umožnil přístup záchranářům a větší technice.

Robotci z projektu Symbrion

Stejně jako skutečný živý tvor ani multirobotický organismus se neobejde bez imunitního systému. Jeho vývojem se nyní zabývají vědci z Univerzity v Yorku a Západoanglické univerzity v Bristolu. Umělý imunitní systém má chránit jak jednotlivé robotky, tak i celý organismus. Měl by umět detekovat chyby a doporučit způsob jejich korekce nadřízenému kontrolnímu systému. Tváří v tvář novým problémům by se měl vyvíjet obdobně, jako to dělá lidský imunitní systém při setkání s novým druhem patogena.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.