Na sardinských Velikonocích

22. září 2010

Člověk věcí neznalý by si při návštěvě velikonoční neděle ve středosardinském městečku Oliena mohl myslet, že má co do činění s přestřelkou banditů anebo vojenským cvičením italské armády uprostřed zdejších vysokých hor. Ostatně na tomto ostrově jsou zone militaire velmi rozšířené, takže by to nebylo nic neobvyklého.

O to překvapivější může být zjištění, že doličná kanonáda je součástí náboženského svátku, při kterém místní obyvatelé evokují biblický obraz setkání Ježíše Krista s jeho matkou. To vše samozřejmě s patřičnou slávou a bohatým doprovodným programem.

Obzvlášť v tento svátek si všichni navzájem přejí vše dobré a radují se. Je to příležitost nejen pro slavení mezi občany, ale také pro setkání s rodáky anebo návštěvníky. Ti všichni jsou před obecním úřadem pohoštěni místními pochutinami. Asi nejznámější je Cannonau di Oliena - víno, které patří mezi nejlepší v celé Itálii.

O Sardech se říká, že jsou lidé opatrní a uzavření. Něco na tom pravdy je. Já však mohu dosvědčit, že pokud si získáte jejich důvěru třeba upřímným zájmem o místní kulturu, ochotně vás přijmou mezi sebe. Myslím, že podobný pocit měli i čeští přátelé, kteří do velikonoční Olieny zavítali se mnou.

Reportáž Petra Slintáka zazněla v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 21. 3. 2008.

autor: Petr Slinták
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.