Kriminalistické metody v ekologii

22. září 2010

Moderní metody kriminalistiky mají své místo i tam, kde by je ještě před časem asi nikdo nečekal - v ekologii a ochraně přírody.

Francesco Ficetola a jeho kolegové z francouzské Univerzity Josepha Fouriera se pokládají za průkopníky "forenzní ekologie". Využívají amplifikační techniky, které se ve forenzní praxi používají při detekci stopových množství DNA, ke zjišťování přítomnosti invazivních druhů nebo sledování výskytu vzácných živočichů.

Logo

Jejich tým se například zaměřil na "hlídání" amerických skokanů volských (Rana catesbeiana), kteří se jako invazivní druh začali šířit ve Francii. Z vodních nádrží odebírali vzorky vody, do které se s močí, exkrementy a tkáněmi žab dostává i jejich DNA. V jezírku, které bylo široké 50 metrů, dokázali zjistili přítomnost pouhých dvou jedinců volských skokanů.

Kriminalistické techniky mohou podle článku na stránkách New Scientist fungovat i při sledování ohrožených druhů - a to i těch, kteří jsou normálně "neviditelní", protože se zdržují ve vodě nebo pod zemí. Metody mají samozřejmě i svá omezení - například by bylo nereálné tímto způsobem zjišťovat, jestli v čínské řece Jang-c'-ťiang stále ještě žije delfínovec čínský (Lipotes vexillifer). Velikost toku a rychlost proudu totiž činí pravděpodobnost nalezení jeho DNA téměř rovnou nule.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.