Splývající bakterie

22. září 2010

Dvě lidské patogenní bakterie si zásluhou svých hostitelů mohou vyměňovat genetický materiál.

Pokud je vám po nějakém jídle špatně, můžete si vsadit na to, že se v něm nacházela bakterie Campylobacter coli nebo Campylobacter jejuni. Tahle dvojice totiž stojí za naprostou většinou otrav potravinami. Během milionů let evoluce měly bakterie rozdílné hostitele a nejsou si nijak zvlášť příbuzné - podle článku na stránkách Science sdílejí jen 86,5 % nukleotidů. Pro srovnání, člověk a šimpanz sdílejí 99 % svých genomů.

V posledních 10 000 letech se ovšem tyto bakterie začaly setkávat ve střevech domestikovaných zvířat, chovaných na farmách. A jak se zdá, dokázaly tato setkání náležitě využít - začaly si čile vyměňovat genetickou informaci. Tým genetiků z Oxfordské univerzity pod vedením Martina Maidena zjistil, že v jednom ze čtyř bakteriálních izolátů, získaných z farem, existují bakterie, které jeví známky hybridizace mezi Campylobacter coli a Campylobacter jejuni. Oba druhy tak vlastně splývají v jeden.

Jak budou vypadat v budoucnosti, není jisté. Zatím se zdá, že životaschopnější jsou bakterie Campylobacter coli s geny Campylobacter jejuni než obráceně. V izolátech se totiž vyskytují přibližně 20x častěji. Autoři studie spekulují, že Campylobacter coli bude s Campylobacter jejuni stále více splývat, až nakonec přestane existovat jako samostatný druh.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.