Řasy pod dozorem

22. září 2010

Jedovatý vodní květ monitoruje ve vodách Mexického zálivu speciálně upravený laboratorní přístroj.

V období "vodního květu" ve vodách Mexického zálivu prudce stoupá množství obrněnek Dinophysis acuminata. Tyto řasy produkují jedovatou kyselinu okadaovou, která se akumuluje v mořských bezobratlých. Konzumace kontaminovaných korýšů či měkkýšů může mít pro člověka velmi nepříjemné následky - průjem, zvracení a bolesti břicha.

Logo

Odborníci z Woods Hole Oceanographic Institution se sezonním otravám "mořskými plody" rozhodli aktivně předcházet. Přístroj průtokový cytofluorimetr, který je součástí mnoha laboratoří, upravili tak, aby hlídal nárůst obrněnek. Jejich vynález, pojmenovaný FlowCytobot, pracuje pod vodou zcela automaticky - počítá jednotlivé buňky řas, které se do něj dostanou a data posílá do laboratoře, umístěné na pobřeží. Tam je zpracovává speciální software, která dokáže identifikovat obrněnky Dinophysis acuminata.

FlowCytobot podle zprávy z institutu letos včas zaznamenal nárůst obrněnek. Jeho varování přišlo jen několik dnů před tradičním texaským festivalem pojídání korýšů a škeblí Fulton Oysterfes" a bezpochyby zabránilo mnoha otravám.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.