Sloni se šnorchlem

22. září 2010

Předchůdci dnešních slonů mohli být podle některých studií vodní tvorové, kteří své choboty používali podobně, jako potápěči používají šnorchly.

Tyto teorie nyní dostaly značně podpořila práce paleontologů z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně. Ti studovali fosilní zuby předchůdce slonů jménem Moeritherium, který žil před 37 miliony let v bažinách dnešního Egypta a dorůstal zhruba velikosti domácího prasete. Zjistili, že v jeho zubech se nachází nízká hladina izotopu kyslíku O-18, což naznačuje, že šlo o vodní zvíře. Tomu by odpovídal i obsah dalšího izotopu - uhlíku C-13, který ukazuje, že se tento "praslon" živil vodními rostlinami.

Moeritherium

Podobný poměr izotopů můžeme najít i v zubech dalšího předchůdce slonů - většího, ale zatím málo známého tvora jménem Barytherium. Podle článku, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences, je proto pravděpodobné, že předkové moderních slonů byla vodní, nebo alespoň obojživelná zvířata. Z nich mohli vzejít takzvaní paleomastodoni - suchozemská zvířata, která žila asi před 30 miliony let a která paleontologové pokládají za přímé předky dnešních chobotnatců.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.