Jak poznat příbuzného

22. září 2010

Příbuzenskému křížení, které může mít za následek problematické potomstvo, se živočichové často vyhýbají. Zvláště důsledné jsou v tom samice myší.

Biologové z Liverpoolské univerzity zjistili, že myší samičky dokážou podle pachu moči identifikovat samce, se kterými jsou příbuzné, a vyhýbat se sexuálním kontaktům s nimi. Molekulami, které rozeznávají, jsou hlavní močové proteiny (major urinary proteins neboli MUP), které jsou nejvýznamnější složkou myší moči. Vědci zjistili, že pro samice myší jsou proteiny příbuzných samců po čichu "méně cizí" než proteiny nepříbuzných samečků. Rozdíl jim pak umožní vybrat si toho správného partnera k páření.

Ilustrační foto

MUP proteiny byly zatím objeveny pouze u hlodavců, ale jejich funkce v rozeznávání příbuzných navozuje zajímavou otázku, jestli se něco podobného nevyskytuje také u jiných savců. Výsledky studie popisuje článek v časopise Current Biology.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.