Nevěrné agamy

22. září 2010

Nekvalitní sperma samců vede samice agam k promiskuitě a u samotných samců podporuje přežívání dvou barevných forem. Evoluce je někdy spletitá.

Samice australské agamy Ctenophorus pictus jsou polyandrické. Znamená to, že jedna samice se postupně páří s co nejvíce samci. Takovéto promiskuitní chování je často pozorováno u druhů, kde je kvalita samců pochybná a kde je velká neplodnost v rámci samčí populace. Páření s více samci musí být pro samici prospěšné, protože při hledání samců riskuje, že bude sežrána. Uvádí březnové číslo časopisu Ethology.

Cílem je kvalitní potomstvo

Samice tohoto druhu agamy proto vynikají pozoruhodnou schopností uchovávat sperma. Sperma zůstává uvnitř jejich těla živé až pět měsíců a při oplozování vajíčka mezi sebou soupeří semeno různých samců. "Vyhrát" a rozmnožit tak svoje geny by mělo to nejkvalitnější, stejně jako samice získá nejlepší možné potomstvo. Připadá Vám to neuvěřitelné? Obdobný systém funguje u mnoha druhů ptáků.

Barevní samci

Samci agamy Ctenophorus pictus jsou velmi nápadní a pestře zbarvení. Zajímavé je, že se vyskytují ve dvou barevných formách - žlutohlavé a červenohlavé. Z hlediska evoluční perspektivy je existence dvou barevných morf vedle sebe záhadná. Přirozený výběr, který totiž precizně odstraňuje z populací podřadné jedince často úplně vyselektuje jednu z barevných forem. V případě agam však přežívají oba typy a je zjevné že samci obou forem se úspěšně rozmnožují. Jak je to možné?

Evoluční ekologové Mo Healey, Tobias Uller a Mats Olsson z univerzity ve Wollongongu studovali výběr partnerů různých barev u této agamy. V případě osamocených nepreferovaly samice ani červenohlavé ani žlutohlavé samce. Pokud ale měly na výběr mezi dvojicemi samců stejnobarevných a různobarevných, velmi často si vybíraly samce různobarevné.

Samice preferují pestrost

Stupeň individuálního rozpoznávání jedinců u tohoto druhu není znám, ale při výběru pohlaví jistě rozhoduje především zrak. Proč si ale samice vybírají samce různých barev? Hlavní autorka výzkumu Mo Haealey předpokládá, že páření s jedním červeným a s jedním žlutým samcem dává samici jistotu, že se pářila se dvěma samci, nikoliv jen s jedním dvakrát. Tím narůstá pravděpodobnost, že alespoň jeden z nich bude mít kvalitní geny.

A právě tato samičí vybíravost zřejmě udržuje obě barevné formy samců stále při životě. Samice prostě chtějí pestrost...

autor: Václav Beran
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka