Pravěké velryby trpěly kesonovou nemocí

22. září 2010

Dnešní velryby jsou mistry v potápění do extrémních hloubek. O jejich předcích se to ale říct nedá. Američtí paleontologové zjistili, že pravěké velryby trpěly kesonovou nemocí. Toto nebezpečí dobře znají i potápěči. Při rychlém vynoření z velké hloubky se do krve uvolňují bublinky dusíku, což může skončit i smrtí.

Dnešní kytovci jsou potápění do velkých hloubek přizpůsobeni. Toto přizpůsobení má anatomický i fyziologický charakter - mají například žebra spojená se zbytkem kostry pružnou chrupavkou, což jim umožňuje vypudit vzduch z plic do průdušnice. V té se plyny do krve nevstřebávají. S tím souvisí skutečnost, že velryby před potopením vydechnou, takže na stěnách plic není vzduch v kontaktu s krví.

Pravěcí kytovci nepatřili na rozdíl od dnešních druhů ke špičkovým potápěčům

Vědci zkoumali obratle současných i pravěkých velryb. Při kesonové nemoci mohou vlásečnice zásobující kostní buňky tlakem plynu prasknout. To se projeví drobným poškozením kostní tkáně. Ani na jednom z více než 300 zkoumaných obratlů dnešních velryb vědci žádné poškození neobjevili. Zato u fosilních obratlů byly nálezy svědčící o kesonové nemoci poměrně běžné. Informoval o tom časopis New Scientist.

Výsledky dále naznačily, že ozubení kytovci, mezi které patří např. vorvaň nebo kosatka, se adaptovali na potápění mnohem dříve než kosticovci - např. pravé velryby nebo plejtváci. Zdá se tedy, že se obě skupiny přizpůsobily potápění nezávisle.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka