Někteří ptakoještěři toho moc nenalétali

22. září 2010

Pterosaury známe z ilustrací a filmů o pravěku jako obrovská monstra létající nad vodou a lovící ryby. Britšní paleontologové z univerzity v Portsmouthu ale nyní přišli v časopise PLoS ONE s tvrzením, že někteří z ptakoještěrů svým způsobem života připomínali spíše dnešní čápy. Byli přizpůsobeni k životu na zemi, kde také lovili svou kořist.

Svědčí o tom jejich anatomická přizpůsobení a také skutečnost, že až 50 % fosilií zástupců čeledi Azhdarchidae pochází z oblastí, které v době jejich života ležely daleko od moře.

Příslušníci této čeledi patřili vůbec k největším ptakoještěrům. Rozpětí křídel měli až 10 metrů a největší z nich byli stejně vysocí jako dnešní žirafa. Měli dlouhé, ale slabé a bezzubé čelisti vhodné ke sbírání potravy ze země. Také jejich nohy se hodily spíše k procházení krajinou než k životu u vody nebo k plavání. Neměli příliš pohyblivý krk, což by jim při lovu v letu způsobovalo problémy. Byli zřejmě draví a svou kořist polykali celou. Při jejich velikosti ale jedno takové sousto mohlo klidně dosahovat velikosti lišky.

Spoluautor studie Mark Witton vzhlíží k zástupci rodu Hatzegopteryx
autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.