Vesecká a spol. neuspěli s žalobou na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Benešovou

Nepovolené intervence, zneužití pravomoci a profesní šikana. Přesně tak postupovali podle soudce Vojtěcha Cepla mladšího vysocí justiční funkcionáři v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou. Cepl tak zdůvodnil, proč se jim stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová nemusí omlouvat za to, že je v pořadu Radiožurnálu nazvala zákulisní justiční mafií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Benešová po vynesení rozsudku

M. Benešová po vynesení rozsudku | Zdroj: ČTK

Výjimkou je náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek, kterému soud omluvu přiznal. Grygárek neměl podle soudce s kauzou nic společného a nelze ho v žádném případě označit za ,mafiána'. Advokát žalujících Petr Toman už oznámil, že se proti verdiktu Krajského soudu v Praze odvolá.

Marii Benešovou zažalovali kromě Renaty Vesecké také její náměstek Karel Černovský, náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, žalobce Arif Salichov, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

Proč Benešová nazvala Veseckou a spol. justiční mafií?

Výroky na adresu lidí, kteří ji zažalovali, pronesla Benešová v souvislosti s údajným korupčním případem vicepremiéra a lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Kučera, Němec a Vesecká se loni několikrát sešli s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou, která byla hlavní svědkyní v celém procesu. Tyto schůzky označila Adělová za velmi nestandardní, protože Kučera podle její výpovědi požadoval průtahy v kauze Čunek a měl prohlásit, že ,nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům'.

Podle soudce Cepla není pochyb o tom, že jednání Vesecké a spol. překračovalo rozumnou hranici. V souvislosti se slovy Benešové o mafii Cepl řekl, že tento termín není v daném případě chápán ve smyslu zločinecké organizace, ale nějakého utajeného a neoficiálního jednání. O Kučerovi a Němcovi se Cepl několikrát zmínil také v souvislosti s případem katarského prince.

Začalo to rozhovorem pro Český rozhlas 1

Ve vysílání Radiožurnálu loni v prosinci označila stínová ministryně Benešová justiční funkcionáře za mafii. Tehdy prohlásila, že za vyšetřováním údajné korupční aféry Jiřího Čunka stojí zákulisní justiční mafie, která se podle ní snaží justici ovládnout tak, aby sloužila zájmům vládnoucí garnitury.

Kdyby stínová ministryně spravedlnosti zůstala jen u tohoto prohlášení, zřejmě by ji nikdo nezažaloval. Benešová ale vzápětí na otázku redaktora, kdo v této mafii třeba je, jmenovala celkem 6 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Benešová o justiční mafii ve vysílání Radiožurnálu

Vít Dvořák, Pavel Otto, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme