Samečci jsou dražší

22. září 2010

Složení potravy ovce před početím ovlivňuje pohlaví potomka. Článek z červnového čísla časopisu Reproductive Biology and Endocrinology ukazuje, že ovce krmené potravou obohacenou o polynenasycené mastné kyseliny po dobu jednoho měsíce před zabřeznutím rodily častěji samce než samice.

Tým vědců z Missourské univerzity vedený R. M. Robertsem sledoval u ovcí tělesnou kondici, váhu, průběh předchozích porodů a také dominanci v rámci stáda. Právě zařazení v hierarchii často ovlivňuje hormonální hladiny v krvi, a tím pádem také pohlaví narozených mláďat. Nicméně se ukázalo, že ze všech těchto sledovaných faktorů hraje nejdůležitější roli potrava.

Polynenasycené mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí výživy. Nejnovější studie naznačují, že poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin má velmi důležitý vliv na léčení zánětů, imunitu a centrální nervový systém.

K pochopení vlivu kvality potravy matek na pohlaví jehňat je třeba znát sociální uspořádání stád ovcí. Ve skupině vždy dominuje jeden nebo několik nejsilnějších samců, kteří se páří se všemi samicemi a mají tak nejvíce potomků. Pro sobecké samičí geny by proto bylo výhodné porodit samce, který se stane jednoho dne vůdcem stáda. To ale připadá v úvahu jen u samic, které jsou samy ve špičkové kondici, což dokazují právě polynenasycené mastné kyseliny.

Samicím živeným stravou obohacenou polynenasycenými mastnými kyselinami se rodí častěji samci, protože je pravděpodobné, že budou dost silní na to stát se právě dominantními vůdci. Riziko je v tom, že pokud by se tak nestalo, je naděje na jejich rozmnožování minimální. Samičky se v tomto ohledu zdají bezpečnější investicí pro budoucnost rodičovských genů.

autor: Václav Beran
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.