Vlákno se zpevní bakteriální celulózou

22. září 2010

Přírodní vlákna mohou nalézt širší uplatnění v průmyslu. Zvýšení jejich pevnosti je možné dosáhnout vytvořením celulózové vrstvy na jejich povrchu, a to pomocí bakterií.

Výzkumníci z Velké Británie hlásí první užití bakterií k vytvoření přilnavého celulózového povlaku na povrchu přírodních vláken. Vlákna tak dostanou potřebné vlastnosti pro výrobu pevných a lehkých kompozitních materiálů pro automobilový a letecký průmysl i jiné použití. Článek má vyjít v červnovém vydání časopisu Biomacromolecules.

Bakteriálně vytvořený povlak celulózy zvyšuje trvanlivost a pevnost přírodních vláken

Autoři studie poukazují na to, že pro výrobu kompozitních materiálů se v současnosti používají neobnovitelné ropné zdroje, které jsou stále dražší. Navíc jsou těžko odbouratelné a na skládkách představují ekologické riziko. Na druhé straně ty kompozitní materiály, které se vyrábějí z vláken přírodních, vykazují špatné adhezní vlastnosti a musí se zpevňovat dalšími činidly, z nichž některá jsou toxická.

Nyní výzkumní pracovníci vzali na pomoc bakterie a v průběhu speciálního fermentačního procesu jimi nechali pokrýt přírodní konopná a sisalová vlákna nanočástečkami celulózy. Takto potažená sisalová vlákna získala mnohem lepší adhezní vlastnosti než vlákna původní, aniž by přitom ztratila své ideální mechanické vlastnosti z hlediska možného užití v kompozitních materiálech. U modifikovaných vláken konopných se také zlepšily adhezní vlastnosti, ale došlo u nich ke ztrátě pevnosti.

autor: Hynek Moravec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.