Samečci jsou dražší

4. červenec 2008

Složení potravy ovce před početím ovlivňuje pohlaví potomka. Článek z červnového čísla časopisu Reproductive Biology and Endocrinology ukazuje, že ovce krmené potravou obohacenou o polynenasycené mastné kyseliny po dobu jednoho měsíce před zabřeznutím rodily častěji samce než samice.

Tým vědců z Missourské univerzity vedený R. M. Robertsem sledoval u ovcí tělesnou kondici, váhu, průběh předchozích porodů a také dominanci v rámci stáda. Právě zařazení v hierarchii často ovlivňuje hormonální hladiny v krvi, a tím pádem také pohlaví narozených mláďat. Nicméně se ukázalo, že ze všech těchto sledovaných faktorů hraje nejdůležitější roli potrava.

Polynenasycené mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí výživy. Nejnovější studie naznačují, že poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin má velmi důležitý vliv na léčení zánětů, imunitu a centrální nervový systém.

K pochopení vlivu kvality potravy matek na pohlaví jehňat je třeba znát sociální uspořádání stád ovcí. Ve skupině vždy dominuje jeden nebo několik nejsilnějších samců, kteří se páří se všemi samicemi a mají tak nejvíce potomků. Pro sobecké samičí geny by proto bylo výhodné porodit samce, který se stane jednoho dne vůdcem stáda. To ale připadá v úvahu jen u samic, které jsou samy ve špičkové kondici, což dokazují právě polynenasycené mastné kyseliny.

Samicím živeným stravou obohacenou polynenasycenými mastnými kyselinami se rodí častěji samci, protože je pravděpodobné, že budou dost silní na to stát se právě dominantními vůdci. Riziko je v tom, že pokud by se tak nestalo, je naděje na jejich rozmnožování minimální. Samičky se v tomto ohledu zdají bezpečnější investicí pro budoucnost rodičovských genů.

Převzato z Českého rozhlasu Leonardo.

autor: Václav Beran
Spustit audio