Bakterie vracejí úder

22. září 2010

Chemické zbraně nejsou výsadou rostlin a živočichů - používat je umí i bakterie, které rostou v hustých povlacích.

Bakterie nejsou rády samy a většinou žijí pohromadě v obrovských kvantech. Na každém povrchu, který dokážou kolonizovat, pak vytvářejí povlaky označované jako biofilmy. V nich jsou bakterie perfektně chráněné - biofilm nezničí ani dezinfekce, antibiotika ani fagocytující buňky, které tvoří součást imunitního systému.

Bakteriální biofilm (zeleně) a měňavky (červeně)

Při fagocytóze buňka bakterii obklopí svými výběžky, pohltí ji a zničí svými enzymy. Proč jsou bakterie v biofilmu před pohlcením v bezpečí, zkoumali vědci z německého Helmholtzova centra. Jako model si vybrali mořské bakterie a prvoky měňavky, které je pohlcují podobně, jako to dělají fagocytující buňky s bakteriemi v našem těle. Zjistili, že bakterie se v biofilmech nejen "opevnily", ale ještě navíc měňavkám vracejí úder.

Bakterie v biofilmu na rozdíl od těch volně plovoucích vytvářejí chemickou látku violacein, která bakteriálnímu povlaku dodává purpurovou barvu. Pokud se nějaká měňavka odváží pozřít bakterii, která violacein obsahuje, nedopadne to s ní dobře. Látka ji znehybní nebo dokonce aktivuje sebevražedné mechanismy, které měňavku zahubí.

Objev nejen demonstruje, jak bakterie umí používat chemické zbraně, ale zároveň ukazuje na nové možnosti terapie některých parazitárních infekcí. Studované měňavky jsou totiž primitivní příbuzní parazitů, kteří způsobují spavou nemoc a malárii. Sloučeniny izolované z bakteriálních biofilmů by si proto s těmito chorobami teoreticky mohly poradit.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.