Stopování klimatických změn

22. září 2010

K extrémně rychlým změnám klimatu docházelo i dlouho předtím, než člověk začal svou činností ovlivňovat atmosféru.

Před 12 700 lety se v západní Evropě během tří let výrazně ochladilo - průměrné teploty klesly o jeden až pět stupňů Celsia. K tomuto závěru vedly tým německých a amerických odborníků výsledky analýzy sedimentů ze sopečného jezera Meerfelder Maar, které leží v západním Německu.

Ilustrační foto

Ke zkoumání sezónních vrstev sedimentů použili vědci jak mikroskopické techniky, tak geochemické skenovací procedury. Moderní metody jim umožnily přesně rekonstruovat klimatické podmínky každé půlroční sezóny. Tím, co tak prudký pokles teplot zavinilo, byla pravděpodobně změna atmosférické cirkulace, ke které došlo po několika desetiletích nestabilního počasí. Na prudkém poklesu teploty se podepsala zejména změna v síle a směru větrů v zimním půlročním období. Vliv měly pravděpodobně i zvětšující se oceánské ledovce.

Výsledky studie, které publikuje časopis Nature Geosciences, zároveň dokazují, že mikro-vrstvy jezerních sedimentů mohou sloužit jako "geologické archivy", ve kterých se dají stopovat krátkodobé změny klimatu.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.