Posun v historii primátů

22. září 2010

Indický uhelný důl skrýval fosilní zuby nejstaršího antropoidního primáta.

Podle fosilních nálezů obývali primáti Severní Ameriku, Evropu a Asii nejméně před 55 miliony let. Paleontologicé záznamy o linii antropoidních primátů, kam patří dnešní opice, lidoopi a člověk, ovšem sahají jen 45 milionů let do minulosti. Posun o více než 10 milionů let nyní přinesl objev droboučkých zubů, které se našly v jednom uhelném dole v indickém státě Gudžarátu. Podle datování fosilií mikroskopického mořského planktonu, které se nacházely ve stejné vrstvě, jsou zuby staré asi 54,5 milionu let.

Gorila (ilustr. foto)

Zuby prozkoumal tým odborníků, který vedl evoluční antropolog Richard Kay z americké Duke University. Podle něj zuby patřily maličkému primátovi, který mohl vážit asi tolik, kolik váží dnešní nejmenší druhy lemurů - tedy mezi 55 a 85 gramy. Tvar zubů naznačuje, že se zvíře živilo převážně ovocem a hmyzem. Fosílie, která přinesla značný posun v historii antropoidních primátů, také představuje nový rod i druh. Dávný primát dostal jméno Anthrasimias gujaratensis, ve kterém se spojuje řecké slovo pro uhlí, latinský výraz pro opici a jméno indického státu Gudžarát.

V uhelném lomu se kromě Anthrasimias gujaratensis ve stejných vrstvách našly i fosilní zuby dvou dalších primátů. Ti ale podle autorů článku, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences, nepatří k antropoidní linii. Anthrasimias gujaratensis má proto nárok na titul nejstaršího antropoidního primáta.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka