Sputnik - virus, který napadá virus

22. září 2010

Virová infekce nehrozí jen lidem, živočichům, rostlinám a bakteriím - nový objev ukazuje, že před ní nejsou v bezpečí ani samotné viry.

Viry nejsou nic jiného, než klubíčko nukleové kyseliny obalené v několika proteinech. K tomu, aby mohly kopírovat svou dědičnou informaci a vyrábět své obalové proteiny proto potřebují buněčnou mašinérii svého hostitele - rostliny, živočicha nebo bakterie. Typické viry jsou velké desítky až stovky nanometrů, takže je můžeme vidět jen díky elektronovému mikroskopu.

Logo

Před pěti lety ale francouzští bakteriologové v prvocích měňavkách objevili skutečného giganta - virus, který má v průměru 750 nanometrů a dá se pozorovat pod světelným mikroskopem. Nyní zjistili, že uvnitř této příšery z mikrosvěta, která dostala jméno Mimivirus, se schovává další virus. Jde o vůbec první známý případ, kdy je virus napadán jiným virem.

Malý virus, který byl až dosud zcela neznámý, se v samotných měňavkách nedokáže replikovat, což znamená, že k tomu nějakým způsobem musí využívat Mimivirus. Rozhodně mu tím nijak neprospívá - obří viry infikované malým virem rostou abnormálně, jejich obaly jsou mnohem silnější než normálně a produkují méně potomstva.

Viru, který parazituje na svém větším kolegovi, dali vědci přezdívku Sputnik. Podle článku na stránkách Science o něm mluví také jako o virofágovi - tento termín vytvořili jako obdobu slova bakteriofág, které se užívá pro viry napadající bakterie.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.