Římské sarkofágy z Británie

22. září 2010

Archeologové z Durhamské univerzity objevili dva kamenné římské sarkofágy.

Vykopávky v britském Newcastlu nad Tyne, kde už archeologové objevili stopy po římské kolonizaci Británie, přinesly nový objev. Jsou jím dva 1800 let staré kamenné sarkofágy, dlouhé 180 centimetrů a vytesané z jednoho kusu pískovce. Něco takového v této oblasti archeologové našli naposledy před 100 lety.

Logo

Sarkofágy zřejmě patřily římské rodině, která žila v pevnosti Pont Aelius, jejíž západní brána se nacházela nedaleko pohřebiště. Pohřbívání zesnulých uvnitř osídlení bylo u Římanů pokládáno za nezákonné. Sarkofágy byly zřejmě prominentním prvkem krajiny a jsou důkazem význam rodiny, která si mohla dovolit pohřbívat své příslušníky ve velkém stylu. Mohlo jít například o rodinu velitele pevnosti nebo vysoce postaveného armádního důstojníka.

V jednom ze sarkofágů archeologové objevili špatně zachovalou kostru asi šestiletého dítěte. Hlava byla zjevně oddělena od těla a v rakvi umístěna samostatně. U Římanů je to podle zprávy z Durhamu neobvyklý, ale ne neznámý pohřební zvyk.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.