Sledování barmských predátorů

22. září 2010

Kamerové "pasti" umožnily odborníkům z Wildlife Conservation Society odhadnout počet predátorů v největší tygří rezervaci.

V Barmě (Myanmar) se nachází největší tygří rezervace na světě jménem Hukaung. Odborníci z Wildlife Conservation Society věděli, že zde tygři žijí, ale neměli tušení, kolik jich může být. V letech 2002 až 2004 proto plochu rezervace o rozloze 3250 kilometrů čtverečních "zaminovali" kamerami, které sledovaly místní dění.

Tygr vyfotografovaný v rezervaci

Výsledky analýzy záznamů, které nyní vycházejí v časopise Population Ecology, ukázaly, že zde žije nejméně 7 a nejvíce 70 tygrů. Při odhadu počtu tygrů vědcům pomohly také záběry jejich kořisti. Z nich se dalo odhadnout, kolik divokého skotu gaurů a jelenů sambarů zde žije, a kolik tygrů tedy jejich počet může uživit.

Kamery ovšem zachytily i řadu malých dravců, jako je například kunovitá šelma chraza žlutohrdlá (Martes flavigula) nebo cibetkovitý ovíječ skvrnitý (Paradoxurus hermaphroditus). O jejich osud si podle zprávy WCS nemusíme dělat příliš velké starosti. Zato místní čtyři druhy vyder vyžadují okamžitou ochranu. Jejich stavy zdecimoval kožešinový lov a ničení vodního prostředí.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.