Osmičková výročí: Messerschmitt

17. září 2008
Monitor

Narodil se 26. června 1898 a v pondělí uplynulo 30 let od jeho smrti - 15. září 1978. Ke slávě mu výrazně pomohla druhá světová válka. Jeho jméno ale vzbuzovalo obavy. Stroje po něm pojmenované totiž svého času vládly evropskému nebi. Dnešní díl osmičkových výročí věnujeme německému konstruktéru letadel - Willymu Messerschmittovi. Povídali jsme si o něm s doktorem Jiřím Rajlichem z Vojenského historického ústavu.

Po válce už Willy Messerschmitt letadla vyrábět nesměl. Dva roky strávil ve vězení a jeho továrna musela přejít na neleteckou výrobu - produkovala například motocykly. S tím se Messerschmitt smiřoval jen těžko, a tak přijal nabídku frankistického Španělska, kde se několik let podílel na výrobě prvního španělského proudového letounu. Do Německa se vrátil v roce 1955, kdy už bylo členem NATO a Messerschmittova firma se mohla vrátit k výrobě letadel.

autor: Daniel Mrázek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.