Stresované ořešáky uvolňují aspirin

22. září 2010

Ořešáky ve stresujících podmínkách uvolňují do ovzduší značná množství chemické formy aspirinu.

Vědci už dlouho věděli o tom, že rostliny v laboratorních podmínkách produkují methylsalicylát - chemickou formu kyseliny acetylsalicylové, kterou všichni dobře známe pod názvem aspirin. V přírodě jeho produkce dosud nebyla zaznamenána. Odborníci z amerického Národního centra výzkumu atmosféry (National Center for Atmospheric Research, NCAR) na ni přišli v podstatě také jen díky šťastné náhodě.

Logo

V jednom kalifornském ořešákovém lese sledovali produkci těkavých organických sloučenin (volatile organic compounds, VOC), které stromy za různých podmínek uvolňují do okolního vzduchu. Tyto uhlíkaté sloučeniny se totiž mohou kombinovat s průmyslovými polutanty a zhoršovat tak znečištění ovzduší. K překvapení vědců analýza vzorků vzduchu ukázala, že v emisích je obsaženo i značné množství methylsalicylátu.

Jeho koncentrace dramaticky stoupaly v obdobích, kdy byly stromy stresované silným suchem a neobvykle nízkými nočními teplotami. Podle zprávy National Science Foundation autoři studie spekulují, že methylsalicylát může mít dvě funkce. Za prvé může zvyšovat obranyschopnost "vystresovaných" rostlin. Za druhé může sloužit jako prostředek komunikace, kterým stromy varují své sousedy před špatnými časy.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.