Nejstarší kus skály

22. září 2010

Skalnaté podloží na kanadském pobřeží představuje nejstarší známou část zemské kůry.

Země je stará asi 4,6 miliardy let a zbytky její rané kůry jsou extrémně vzácné. Většina z nich totiž byla působením deskové tektoniky zatlačena hluboko ke středu země. Skály na pobřeží Hudson Bay v severním Quebecu byly v roce 2001 vytipovány jako potenciální naleziště geologicky velice starých skal. Geologové z McGillovy univerzity nyní v odebraných vzorcích analyzovali izotopové složení vzácných přechodných kovových prvků neodymu a samaria. Zjistili, že mají vzorky staré 3,8 až 4,28 miliardy let. Nejstarší přitom pocházely v pravěkých sopečných depozit.

Ilustrační foto

Článek o objevu prastaré skály bude publikován v novém čísle časopisu Science. Nejde však o zcela nejstarší nerostný nález - prvenství v tomto směru drží minerály zirkony, které byly objeveny v Austrálii a jsou staré 4,36 miliardy let. Jedná se však o jednotlivé krystaly, zatímco kanadský nález představuje celé skalisko, které je význačné nejen svým stářím, ale i chemickým složením.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.