Na lupénku funguje indigo

19. listopad 2008

Lidem postiženým lupénkou by podle nové studie mohlo pomoci tmavomodré barvivo známé jako indigo.

Psoriáza neboli lupénka je neinfekční postižení kůže, které se projevuje místy zesílené kůže se stříbřitými šupinkami a červeně zbarvenými ložisky. Onemocnění je chronické, může napadat klouby a v současnosti proti němu neexistuje účinná léčba. Ke zmírnění příznaků lupénky se v Asii tradičně používá mast vyrobená z indiga - tmavomodrého prášku, který se získává z kořene rostliny Strobilanthes formosanus a dříve se používal jako barvivo. Odborníci tuto metodu označují za potenciálně účinnou, ale obávají se jejího dlouhodobého užívání. Podle některých studií se u ní totiž mohou projevit nežádoucí účinky, jako je dráždění zažívacího traktu a poškození jater.

"Indigovou terapii" lupénky studovali odborníci z Taiwanu. Výsledky studie popisují v listopadovém čísle odborného časopisu Archives of Dermatology. Uvádějí, že po dvanácti týdnech aplikace indigové masti na postiženou kůži došlo u pacientů, kteří se studie účastnili, k velmi významnému zlepšení. U žádného z nich přitom lékaři nezjistili žádné vedlejší účinky. Pouze několik pacientů popisovalo svědění kůže během prvních dnů léčby. Autoři studie proto indigo pokládají jak za efektivní, tak i bezpečné a k objasnění jeho léčivých účinků plánují podrobný farmakologický výzkum.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.