Oázy života na Antarktidě

4. prosinec 2008

Stáří antarktických jezer je velmi rozdílné. Unikátní subglaciální jezera, která se nachází pod ledovcem, v hloubce několika kilometrů, jsou stará mnoho miliónů let. Jezera, která studují čeští vědci na ostrově Jamese Rosse, vznikla po posledním odlednění, jsou tedy stará přibližně deset tisíc let.

I na tomto nejjižnějším a přesto nejstudenějším světadílu existuje velmi rozmanitý život. V extrémních podmínkách Antarktidy je pro rozvoj života často limitující nejen nízká teplota, ale především nepřítomnost kapalné vody. Přesto se tu díky jezerům, potokům a mělkým mokřadům tvoří oázy, ve kterých se rozvíjejí poměrně bohatá společenstva živočichů. Na ostrově Jamese Rosse je jezer různých typů spousta. A právě v nich žije i největší sladkovodní živočich Antarktidy - žábronožka.

Nejen na otázku, proč bylo pro první českou stanici, která nese jméno Johana Gregora Mendla, vybrán právě ostrov Jamese Rosse, odpovídala Linda Nedbalová z Botanického ústavu AV ČR:

autor: Tamara Kocourková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.