Trojští koně mezi mouchami

27. leden 2009

Geneticky modifikovaní samečci se mají stát Trojským koněm, který přivodí pád zemědělských škůdců.

Skutečnou pohromou jsou pro evropské zemědělce v oblasti Středomoří drobné mušky vrtule velkohlavé (Ceratitis capitata). Svá vajíčka kladou pod slupku plodů ovocných stromů - například citrusů - kde se z nich během několika dnů vylíhnou larvy. V současnosti se k ničení vrtulí využívá sterilizační technika. Hejna samečků se ozáří radioaktivními paprsky gama a vypustí se do přírody. Ozáření samečci jsou neplodní, ale mohou se normálně pářit se samičkami a konkurovat plodným samcům. Počet nově vylíhlých much se díky tomu významně snižuje.

Vrtule velkohlavá (Ceratitis capitata)

Stinnou stránkou metody je, že ozáření samečci přece jen nejsou tak úplně fit a konkurence tedy není plnohodnotná. Odborníci z Univerzity v Göttingenu proto navrhují novou metodu, která by místo radioaktivity využívala genetickou modifikaci. Dědičnou informaci samečků vědci pozměnili tak, že jsou zcela zdraví a schopní oplodnit samičku, ale všechno jejich potomstvo zahyne už během embryonálního vývoje. Díky stoprocentní úmrtnosti se z vajíček v ovoci žádné larvy nevylíhnou a cizorodé geny nemají šanci dostat se do populace divokých mušek.

Výsledky studie popisuje článek v časopise BMC Biology.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.