Zpochybněný kolagen tyranosaura

4. březen 2009

Údajný 68 milionů let starý protein z kosti tyranosaura mohl být podle zprávy na stránkách Nature kontaminován.

Rok 2007 bychom mohli brát jako určitý mezník v dějinách paleontologie. Věda, která se až dosud zabývala výhradně zkamenělými kostmi či jinými tvrdými částmi organismů, dostala do rukou kousíček měkké tkáně. Tvořily jej fragmenty vláknitého proteinu kolagenu, který pocházel z 68 milionů let staré stehenní kosti tyranosaura. Objev vyvolal senzaci, protože v kolagenu vědci pomocí hmotnostní spektrometrie identifikovali jednotlivé aminokyseliny a v článku v časopise Science prohlásili, že kolagen tyranosaura se podobá kolagenu obyčejných kuřat. Objev tak mimo jiné potvrdil, že ptáci jsou přímými potomky dinosaurů.

Logo

Objevily se ovšem i skeptické hlasy, které výsledky zpochybnily. Zatím poslední zazněl na únorovém meetingu organizace USHUPO v San Diegu. Martin McIntosh, odborník na hmotnostní spektrometrii z University of Washington v Seattle, prostudoval proteinové spektrum původního vzorku, které bylo zveřejněno loni. Prohlásil, že v něm objevil stopy hemoglobinu pštrosa - tedy recentního ptačího druhu. Domnívá se proto, že vzorek byl kontaminován, a spolu s dalšími biology navrhuje nezávislé přezkoumání. S definitivními závěry o 68 milionů let starém kolagenu tedy zřejmě budeme muset ještě počkat.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.