Rybí hrabě Drákula

12. březen 2009

Nově objevený druh ryby si svými "tesáky" zasloužil pojmenování po nejslavnějším upírovi všech dob.

V zásilce akvarijních ryb, která se dostala do londýnského Přírodopisného muzea (Natural History Museum), čekalo na vědce jedno malé překvapení. Mezi známými druhy ryb se skrývala pouhých 17 milimetrů dlouhá rybka, která pochází z jednoho barmského vodního toku. Asi po roce chovu v zajetí pár exemplářů uhynulo a vědci je začali zkoumat pod mikroskopem. Zjistili, že mají v rukou zcela neznámý druh, kterému z horní čelisti trčí dvojice dlouhých zubů. Připomíná upíří špičáky a nově objevený druh, který je příbuzný běžně chovaným rybkám daniím, proto dostal vědecké jméno Danionella dracula.

Pomocí svých "tesáků" se samečci těchto ryb přetlačují při vzájemných soubojích. Překvapením ovšem bylo, že nejde o skutečné zuby, ale o kostěné výrůstky. Vědci se podle zprávy z Přírodopisného muzea domnívají, že ryby asi před 50 miliony let pravé zuby ztratily, a později se u nich objevily podobně vypadající kostěné útvary. Podle odborníků je Danionella dracula nejpodivnějším obratlovcem, jaký byl objevený v posledních desítkách let. U žádného jiného rybího druhu se totiž něco podobného nevyskytuje.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.