Nejstarší opeřený dinosaurus

20. březen 2009

To, že těla dinosaurů zdobilo primitivní peří, možná nebylo ani tak výjimkou, jako spíše pravidlem.

O tom, že existovali opeření dinosauři, víme od roku 1996, kdy se na fosílii malého dravého dinosaura jménem Sinosauropteryx našly otisky pernatých struktur. Později bylo primitivní, takzvané proto-peří, objeveno i u dalších druhů dinosaurů, ale všichni pocházeli ze skupiny dravých dvounohých teropodů, ze kterých se vyvinuli ptáci. Nyní poprvé objevili paleontologové peří také u býložravého dinosaura ze skupiny ornitopodů, která se od hlavní vývojové větve vedoucí k teropodům oddělila asi před 220 miliony let.

Tým čínských vědců popsal v časopise Nature objev nového druhu dinosaura, který dostal jméno Tianyulong confuciusi. Žil na území dnešní Číny před 100 až 140 miliony let. Fosílie patří 70 centimetrů dlouhému nedospělému jedinci, jehož tělo pokrývala dutá vlákna, která se svou stavbou podobají primitivnímu peří teropodních dinosaurů. Skutečnost, že se primitivní peří našlo jak u teropodních, tak ornitopodních dinosaurů naznačuje možnost, že je mohl nosit už společný předek všech dinosaurů. Pokud by tomu tak bylo, je podle článku na stránkách NewScientist pravděpodobné, že většina dinosauřích druhů byla opeřená.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.