První čedičový mikrometeorit

7. duben 2009

Ledové pláně Antarktidy už astronomům přinesly pestrou sbírku meteoritů, ale zatím jen jeden z nich je zcela unikátní.

Mimozemskému materiálu, který bombarduje Zemi, dominují mikrometeority o průměru 100 až 200 mikrometrů. Naprostá většina mikrometeoritů je svým chemickým, izotopovým i mineralogickým složením příbuzná uhlíkatým chondritům - tedy meteoritům, které vznikají nahromaděním prachu mateřské mlhoviny a které obsahují uhlík v podobě jednoduchých organických sloučenin.

Mikrometeority vědci získávají především ze sněhu Arktidy a Antarktidy, který se nechá roztát a voda se přefiltruje. Tímto způsobem byl před 15 lety v antarktické Adélině zemi (Terre Adélie) "uloven" i meteorit, který váží pouhých několik mikrogramů a který dostal označení MM40. Jeho nové zkoumání, které provedl tým amerických a francouzských vědců ukázalo, že jde o zcela unikátní typ mikrometeoritu, který svým složením chondritům vůbec neodpovídá.

Mikrometeorit se skládá především z vrstev minerálů plagioklasu a pyroxenů s příměsí křemene, což je složení typické pro čedičové horniny. MM40 je tudíž první známý čedičový mikrometeorit. Autoři studie se pokusili vystopovat jeho původ pomocí počítačových simulací pohybu prachu ve sluneční soustavě. Došli k závěru, že mikrometeorit pochází z jednoho z čedičových asteroidů, které nejsou členy rodiny asteroidů Vesta a které byly objeveny teprve nedávno.

Objev popisuje článek, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.