Hon na geny horečky dengue

21. září 2010

V argentinské metropoli Buenos Aires se před časem objevila tropická horečka dengue, přezdívaná také "horečka zlomených kostí". Pachatelem je v tomto případě dvouřetězcový RNA virus blízký flavivirům. Odhaduje se , že nepříjemná horečka, provázená bolestmi hlavy a svalů, která se přenáší na lidi komáry rodu Aedes, každoročně postihne kolem 50 miliónů lidí asi ve 100 zemích světa.

Komár je nejčastějším přenašečem v tropických a subtropických oblastech světa, mnohé z těchto zemí patří mezi vyhledávané turistické cíle. Virus horečky dengue je velmi důstojným protivníkem, přesto se ale usilovně pracuje na medikamentech proti tomuto onemocnění. Mariano Garcia-Blanco z Duke University Medical Center v americkém Durhamu a jeho kolegové se pokouší najít lék pomocí nejmodernějších molekulárních technologií.

RNA interferencí vypínali 14 tisíc genů octomilky jeden po druhém a sledovali, jak to ovlivní infekci virem horečky dengue. V jejich sítích uvízlo zhruba 100 genů a při následném testování jejich lidských protějšků při infekci lidských buněk badatelé nakonec vytipovali 42 genů, jejichž deaktivování dělá viru horečky dengue problémy.

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka