Starší lidé potřebují více slunce

12. květen 2009

Pobyt na slunci může podle nové studie u starších lidí snížit riziko cukrovky a kardiovaskulárních chorob.

Vystavovat se slunečním paprskům se už nějakou dobu pokládá spíše za nebezpečné než přínosné. Ultrafialové paprsky způsobují stárnutí kůže a zvyšují riziko vzniku zhoubného nádoru melanomu. Podle nové studie by se však starší lidé slunci tak docela vyhýbat neměli. Důvodem je vitamín D, který se tvoří v pokožce vystavené slunečním paprskům. Odborníci z britské Univerzity ve Warwicku tvrdí, že nedostatek tohoto vitamínu se pomalu stává celosvětovou epidemií, a to zejména u starších lidí. Problém je, že nedostatek vitamínu D může mít za následek rozvoj takzvaného metabolického syndromu, pod kterým se skrývá cukrovka a srdečně-cévní poruchy.

Vědci studovali souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a metabolickým syndromem u lidí ve věku 50 až 70 let. Zjistili, že nízkou hladinu vitamínu D v krvi má celých 94 % z nich. Metabolický syndrom se přitom vyskytoval u necelé poloviny těchto účastníků studie. Vědci se domnívají, že nedostatek "déčka" je u lidí v pokročilém věku výsledkem dvou faktorů. Starší lidé mají sklon jíst monotónní stravu, ve které potraviny bohaté na vitamín D - jako jsou např. tučné ryby - často úplně chybí. A co je důležitější, schopnost pokožky tvořit vitamín D s věkem postupně klesá. Starší lidé by proto k prevenci metabolického syndromu měli na slunci trávit mnohem více času než zamlada, uzavírá zpráva tým Warwické univerzity.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.