Postoloprtský pomník poválečným obětem

23. květen 2009

K poválečným násilnostem na německém civilním obyvatelstvu došlo na řadě míst severních Čech. Málokde byly ale jejich následky takové, jako v Postoloprtech, městečku na půl cesty z Loun do Žatce.

V červnu a červenci 1945 tam bylo bez rozsudku popraveno na sedm set německých civilistů. Masové hroby v bažantnici byly později exhumovány, ostatky zpopelněny, případ ještě před rokem 1948 formálně vyšetřen - a mělo se zapomenout. Pozůstalí se ale obrátili na postoloprtskou radnici s prosbou, zda by oběti poválečného řádění nemohl připomínat malý pomník. Jak zjistila redaktorka Českého rozhlasu Sever Eva Pagová, pozůstalí usilují o výstavbu pomníku s nápisem Obětem postoloprtského masakru. A právě kvůli nápisu obyvatelé města pomník odmítají.

autoři: Eva Pagová , David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.