Šimpanzi si pamatují tisíce stromů

21. září 2010

Překvapivě dobrou paměť prokázali šimpanzi z pralesa Tai na Pobřeží slonoviny. Mezi tisíci stromy dokážou spolehlivě najít ten, na kterém právě dozrává bohatá úroda ovoce.

V tropickém pralese je sice rodí ovoce na stromech po celý rok, ale není jednoduché se k němu dostat. Důležité je vědět, kdy a kde úroda zrovna dozrává. Kam se vyplatí jít a kam ne. Šimpanzi to zvládají. Tým zoologů vedený Christophem Boeschem z lipského Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii zjistil, že se šimpanzi netoulají pralesem rezervace Tai bezcílně - kam je oči zavedou a nohy zanesou. Vědí přesně, kam míří a co je tam asi čeká. V rajóny sledované tlupy šimpanzů vědci určili pomocí GPS přesnou pozici 12 499 stromů. Zjistili, že šimpanzi pravidelně navštěvují zhruba 400 až 500 stromů náležejících k 17 druhům. Ty plodí jejich oblíbené ovoce.

Ve studii zveřejněné ve vědeckém časopise Animal Cognition vědci prokázali, že šimpanzi míří nejkratší cestou ke stromům s největší úrodou zralého ovoce. Zcela jistě se neřídí čichem, protože cestu najdou bez ohledu na směr větru. Nepochybně mají v hlavě "mapu" pralesa se všemi potřebnými údaji o tom, kdy které stromy plodí a jak vydatnou úrodu dávají. Za obsypanějšími stromy neváhají podniknout i delší výpravy. Samice jsou v hledání stromů s nejlepší úrodou o poznání úspěšnější než samci.

Vědci předpokládají, že podobné časově prostorové hlavolamy stály v pozadí rozvoje mozku prvních primátů a nastartovaly tak jejich vzestup, jenž završila evoluce mozku člověka.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.