Otazníky při prodeji gripenů trvají, jednoznačné důkazy nejsou

Švédská prokuratura uzavřela vyšetřování korupce při prodeji stíhaček gripen s tím, že v České republice se uplácelo. Podíl švédské zbrojovky Saab AB se ale podle AP prokázat nepodařilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadzvukový letoun JAS-39 Gripen

Nadzvukový letoun JAS-39 Gripen | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Agentura cituje švédského vrchního státního zástupce Christera van der Kwasta. Ten oznámil, že nemohl prokázat, že by představitelé firmy Saab AB "úmyslně asistovali" britským partnerům z BAE Systems při vyplácení úplatků po 1. červenci 2004.

Obvinění z uplácení před tímto datem jsou podle švédského práva promlčená. Vyšetřování podle něj nicméně potvrdilo, že firma BAE Systems "s použitím sofistikovaného platebního schématu prováděla rozsáhlé skryté platby, které je možné spojit s kampaněmi v Česku, Maďarsku a Jihoafrické republice.

Tyto platby dosahovaly stamilionů korun a je možné je spojit s vyplácením úplatků vedoucím činitelům v těchto zemích. Tyto závěry vyšetřování cituje i švédská televize.

Kvůli podezření z uplácení při dojednávání prodeje gripenů v ČR, Maďarsku a Rakousku zatkla v únoru rakouská policie obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. Teď ho ale vyšetřuje na svobodě.

Mensdorff-Pouilly působil v 90. letech v Česku jako poradce firmy BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. Česko si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajalo za 19 a půl miliardy korun.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme