Hedvábnou stezku ohrožuje tání ledovců

16. červen 2009

Čínská brána Hedvábné stezky se stále častěji ocitá pod vodou. Důvodem jsou podle nové studie změny klimatu.

Hedvábná stezka je starověká trasa, po které putovalo zboží mezi čínským městem Si-an, Malou Asií, Evropou a Afrikou. V Číně vedla Hedvábná stezka koridorem Hexi, který je sevřený mezi úpatí Jižních hor a okraj pouště Gobi. Je to extrémně suchá oblast, kde se roční úhrn srážek pohybuje kolem 125 milimetrů. Od roku 2005 však období sucha začínají střídat silné záplavy, kvůli kterým musí být evakuovány tisíce rodin.

Tým čínských hydrologů studoval izotopové složení lokálních vodních pramenů. Zjistil, že záplavy v koridoru Hexi má na svědomí voda, která stéká z ledovců v provincii Kan-su. Tání ledovců je způsobeno vzestupem teploty, která zde od 80. let minulého století v průměru stoupá o 0,04 stupně Celsia. Ledovce proto na některých místech ustupují rychlostí 7 metrů za rok. Podle článku v časopise Geology svou roli v záplavách hraje také tání věčně zmrzlé půdy neboli permafrostu, kvůli kterému se voda z ledovců snáze dostane do vodních řečišť.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.