Neandrtálec ze severního moře

17. červen 2009

Dno Severního moře vůbec poprvé vydalo pozůstatky pravěkého člověka.

Hladina Severního moře byla po většinu posledního půl milionu let mnohem nižší než v současnosti. Na území, které dnes pokrývá moře, se rozkládala step, po které se proháněli mamuti, sobi a srstnatí nosorožci. Ze dna Severního moře už bylo vytěžena řada jejich fosilií, ale pozůstatky člověka, který tato zvířata bezpochyby lovil, dlouho chyběly. Teprve v roce 2001 našel mezi amatérský sběratel fosilií z Belgie v materiálu, vytěženém ze dna moře asi 15 km od pobřeží Nizozemska, úlomky lidské lebky.

Fragmenty čelní kosti se dostaly do rukou odborníkům z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku. Tento týden vědci zveřejnili výsledky jejich zkoumání. Podle silných nadočnicových oblouků a dalších prvků čelní kosti určili, že lebka patřila mladému neandrtálci. Izotopová analýza kost zase odhalila, že asi třicetiletý muž se živil prakticky výhradně masitou stravou. Zajímavé také je, že muž trpěl benigním nádorem - takzvanou epidermoidní cystou, která se u současných lidí vyskytuje velmi vzácně. Radiokarbonové datování, které by značnou část nálezu poničilo, vědci neprováděli. Domnívají se však, že muž žil před 40 000 až 60 000 let.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.