Zářezy na kosti důkazem pohřebního rituálu?

10. srpen 2009

Zářezy na lidské pažní kosti mohou být stopami po složitém pohřebním rituálu, který v Británii proběhl před 9000 let - tedy v období mezolitu.

Jeskyně Kent's Cavern v anglickém Devonu je proslavené archeologické naleziště, ze kterého pocházejí nejstarší doklady o přítomnosti moderních lidí na Britských ostrovech. Koncem 19. století zde byly nalezeny úlomky lidské pažní kosti s několika paralelními zářezy, které nyní znovu prozkoumali archeologové z Oxfordské univerzity. Došli k závěru, že kost je stará asi 9000 let, patřila dospělému muži a zářezy byly způsobeny ostřím kamenného nástroje. Jejich design je podle univerzitní zprávy konzistentní s tím, jaký na kostech zanechává odřezávání masa.

Podobné zářezy jsou známé i ze starších lidských kostí nalezených v jeskyni Cheddar Gorge, ale nový nález je významnější. Archeologové se domnívají, že jde o doklad složitého pohřebního rituálu, který mohl být spojený s kanibalismem. V univerzitní zprávě tvrdí, že objevit něco takového v mezolitickém období byl pro ně tak trochu šok, protože komplexní pohřby byly zatím spojovány s mnohem mladším obdobím neolitu nebo dobou bronzovou.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.