Nalepené a polapené bakterie tuberkulózy

11. srpen 2009

Práce harvardských výzkumníků zřejmě přinese podstatné zrychlení diagnózy TBC - ze dvou týdnů na pouhých 30 minut.

Tuberkulóza se obvykle diagnostikuje ve dvou fázích. V první fázi se pod mikroskopem hledají bakterie Mycobacterium tuberculosis v pacientově sputu, čili hlenu vykašlaném z plic. V další fázi se podezřelý vzorek posílá do laboratoře, kde se z něj kultivují kolonie bakterií. Celý proces kvůli tomu zabere asi dva týdny, během kterých se stav pacienta může zhoršit a mohou být infikováni další lidé.

Neporovnatelné zrychlení diagnostiky teď nabízí práce výzkumníků z Harvard Medical School. Podstatou nové metody jsou nanočástice s železným jádrem potažené vrstvou oxidu železa. Na svém povrchu mají navázané protilátky, které se spolehlivě "lepí" k bakteriím tuberkulózy. Vzorek sputa může lékař přidat k roztoku s nanočásticemi, který pak následně nechá analyzovat speciálním přístrojem. V něm se nanočástice, které polapily bakterie, oddělí od těch "prázdných" a jejich počet určí magnetický skener. Celá akce nezabere víc než půl hodinky. Metoda je navíc podle článku na stránkách NewScientist velmi citlivá a bakterie ve sputu odhalí i v případě, že se zde vyskytují ve velmi nízké koncentraci.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.