Někteří neandrtálci necítili hořké

14. srpen 2009

Rozdíly v tom, jak lidé rozeznávají hořkou chuť, se poprvé objevily před nejméně půl milionem let.

Současné studie ukazují, že schopnost vnímat nahořklé chutě - například sloučeninu fenylthiokarbamid, která se vyskytuje v kapustě a brokolici - není u všech lidí stejná. Za "hlavního ochutnavače" hořkého je pokládán gen TAS2R38, který kóduje jeden z proteinů chuťových pohárků a vyskytuje se v několika variantách. Jedna z nich, kterou nalézáme u asi 25 % populace, činí svého majitele téměř neschopným vnímat hořkou chuť.

Tým výzkumníků z Institutu pro evoluční biologii při Barcelonské univerzitě zjistil, že tato varianta a s ní spojený handicap není jen záležitostí moderního člověka, ale také některých neandrtálců z jeskyně El Sidrón ve Španělsku. To znamená, že neschopnost vnímat hořké se mohla objevit už v době před 500 000 let a pravděpodobně byla společná některým společným předkům lidí a neandrtálců. Z evolučního hlediska je to malá záhada. Hořká chuť je totiž poznávacím znamením, díky kterému se lidé mohli vyhnout nadměrné konzumaci rostlin, které jsou v příliš velkém množství jedovaté. Neschopnost cítit hořké by proto logicky měla své nositele silně handicapovat a postupně vyřadit z populace.

Výsledky studie zveřejnil časopis Biology Letters.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.