Priony souvisí s rakovinou slinivky

18. srpen 2009

Priony zřejmě nemají na svědomí jen neurodegenerativní choroby. Podle nové studie se podílejí také na vzniku jedné z nejzhoubnějších forem rakoviny.

Nemoc šílených krav stejně jako její lidské formy způsobují takzvané priony, čili vadné formy prionových proteinů, které se hromadí v mozku. O tom, jakou úlohu mají mimo mozkovou tkáň, víme zatím jen málo. Výzkumníci z Case Western University teď poprvé priony uvedli do přímé souvislosti s nádorovým onemocněním. Rakovina slinivky je jednou z nejagresivnějších forem lidské rakoviny a déle než pět let po stanovení diagnózy přežívá méně než 10 % pacientů.

Vědci zjistili, že v nádorem změněných buňkách slinivky se vyskytují nedokonale zpracované priony, které se mohou navazovat na molekuly filaminu A. Vazba prionu na filamin A zasáhne do signalizační dráhy, která ovlivňuje buněčnou kostru neboli cytoskelet. Díky tomu pak nádorové buňky mohou růst mnohem agresivněji. Dobrá zpráva ale je, že pokud se hladina prionů sníží, ztratí nádor svou schopnost prorůstat tkáněmi, a to jak ve tkáňových kulturách, tak u pokusných zvířat.

Výsledky studie budou zveřejněny v zářijovém čísle časopisu Journal of Clinical Investigation.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.