17. 3.

17. březen 2010

Leonard Cohen - Live in London

Dvojalbum Live in London, které natočil letos už 76letý kanadský písničkář Leonard Cohen, patří bezpochyby k nejlepším hudebním počinům posledních let: zpěváka nejenže navzdory jeho věku zachycuje v plné síle, ale navíc posouvá jeho klasické hity do současnosti. Velkou zásluhu na tom má bezchybná kapela s nepostradatelnými doprovodnými zpěvačkami, i technicky dokonalá koncertní nahrávka. Pikantním detailem ale je, že ke koncertům by nedošlo, kdyby Cohena nepostihlo fatální neštěstí. Zpěvák žil léta v ústraní, izolován od hudebního světa, a teprve až když zjistil, že díky podvodům svého manažera přišel o veškeré úspory, nezbylo mu nic jiného než vyjet na turné. Své osobní neštěstí tak obrátit ve prospěch fanoušků. Přestože koncert pro 20 000 posluchačů v obrovité aréně měl daleko ke komornímu prostředí hudebního klubu, nahrávky živého dvojalba působí překvapivě intimně a osobně.

Who by Fire

Dance Me to the End of Love

Leonard Cohen se představil hudebnímu publiku roku 1967 svým debutovým albem. V té době už byl sice znám v literárním světě jako nadějný autor básní i prózy, ale jeho písně zasáhly celý svět, zvláště skladba Suzanne, milostná píseň plná silných symbolů, v níž Cohen zpívá o dívce, která mu na břehu řeky nabízí beze slova čaj a pomeranče, přicházející až z daleké Číny.

Suzanne

Hallelujah

I'm Your Man

Řada z písní Leonarda Cohena je založena na skutečných událostech či osobách, ať už z historie či ze zpěvákova života. Hrdinkou jedné z nejslavnějších Cohenových písní, So Long Marianne, je Cohenova dlouholeté životní družka a inspirativní můza Marianne Ihlen, původem z Norska.

So Long, Marianne

First We Take Manhattan

Sisters of Mercy

Autor: Leonard Cohen

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.