Želva paprsčitá na pokraji vyhubení

10. duben 2010

Madagaskarská želva paprsčitá se ocitla na pokraji vyhubení a v příštích dvaceti letech by z volné přírody mohla zcela zmizet. Příčinou je především lov a ilegální obchod s exotickými zvířaty. Kriticky ohrožená želva paprsčitá pochází z jižního Madagaskaru a je pokládána za jednu z nejkrásnějších želv světa.

Dorůstá do délky 40 cm a její krunýř zdobí hvězdicovité vzory, které vybíhají z vrcholků jednotlivých štítků. Tým biologů z Wildlife Conservation Society hledal želvy paprsčité v křovinatých lesích, kde byly ještě před několika lety relativně hojné. Nyní je to ale minulost, želvy paprsčité se tu už prakticky nevyskytují a místní lidé vyprávějí o pytlácích, kteří zvířata hromadně odvážejí na trhy s masem do měst. Pravdivost těchto zkazek potvrdily zbytky tisícovek želv, které vědci našli v táborech pytláků. Lov podle vědců už dosáhl takové úrovně, jaká na počátku 19. století prakticky vyhubila americké bizony.

Ochrana želv paprsčitých je neúčinná, protože místní úřady nemají kapacitu, aby pytláky zastavily. Kvůli několika letům sucha se zvýšila chudoba a počet lidí, kteří želvy loví pro obživu, se zvýšil. Velmi problematické je i vypalování lesů a ilegální obchod se vzácnými zvířaty.

Želva parsčitá v rezervaci Bezaha Mahafaly, Madagaskar
Spustit audio